SerMimar Taş Ev, Taş Villa
Taş Ev Villa Proje ve Taahhüt Hizmetleri

+90 505 507 04 18
sermimar@sermimar.net

Muğla Bodrum Milas Ören Anahtar Teslim Taş Villalar Yapımı

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Muğla Bodrum Milas Ören Anahtar Teslim Taş Villalar Yapımı

Taş Villa Yaptırmadan Önce Lütfen Okuyunuz!

Profesyonel mimar, mühendislerden oluşan teknik kadromuz ve baba mesleğini devam ettiren usta ekibimiz ile tanışmadan villanızı yaptırmayınız!

Taş Ev Villa Fiyatları İçin Tıklayınız

Taş Villa Modelleri

Bir dönemin en gösterişli, en heybetli ve en çekici villaları geri döndü! Taş villalar artık villa tutkunlarının en yeni gözdesi haline geldi. Özel bir dekorasyon gerektiren ve kendi içinde çok farklı tarzlarda inşa edilebilen bu villalar istenen her büyüklükte yapılabiliyor. En önemli özellikleri ise dayanıklı ve heybetli bir görünüm sergilemeleridir. Kiremitli ve betonarme evlerden çok daha farklı bir mimari ile inşa edilen taş villalar haliyle daha lüks konutlar sınıfında yer alıyor. Özellikle sıcak kentlerde yaşayanların öncelikli tercihi olan bu yaşam alanlarının inşasında doğal taşlar kullanıldığından diğer konutlara nazaran daha serin olabiliyor. Rengi, tarzı, duruşu ve imajı ile görenlerin hayranlığını kazanan taş villalar artık sadece yaşam alanı olarak da kullanılmıyor.

Taş Villaların Meraklıları Artıyor!

Pek çok firma çalışmalarını sürdüreceği mekan olarak da doğal taşların kullanıldığı bu mimarileri tercih ediyor. Bu sayede firma imajını da destekleme ihtiyacından kurtuluyor. Bir kaleyi andıran görünümleri ile sağlamlık noktasında endişeleri yerle bir eden villalar sadece dış görünümleri ile değil iç mimari ile de özel bir hava yansıtıyor. Taş villalar inşa edilirken iç bölümlerinde mutlaka sütunlar gibi antik dönemlerden kalma dekorasyon yöntemleri uygulanıyor. Dolayısıyla henüz yeni tamamlanmış olan villaların dahi antik bir görünüm elde etmesi de asla güç olmuyor. Bu yaşam alanlarının meraklılarının gün geçtikçe arttığını belirtmek isteriz. Son yılların en favori villa tarzı olmayı başardı.

Taş Villa Yaptırmadan Önce Lütfen Okuyunuz!

Profesyonel mimar, mühendislerden oluşan teknik kadromuz ve baba mesleğini devam ettiren usta ekibimiz ile tanışmadan villanızı yaptırmayınız!

Taş Ev Villa Fiyatları İçin Tıklayınız

Türkiye genelinde her keseye uygun satılık onlarca taş ev var. Çanakkale'nin bir köyünde 24 bin TL 'ye eski bir köy evi de alabilirsiniz, Çeşme Alaçatı'da 1 milyon 250 bin TL' ye lüks bir taş ev de...

SON yıllarda tamamen doğal taşlarla inşa edilen binalar daha çok tercih edilmeye başladı. Söz konusu evlerin daha sağlıklı olduğu yönünde genel bir kabul var. İnşa edilirken maliyeti yüksek olsa da, uzun vadede bakım gerektirmediği için daha ekonomik olduğu düşünülüyor. Betonarme ev gibi boya ya da ahşap ev gibi vernik ve koruyucu bir malzeme gerektirmeyen taş evler, yazın serin kışın sıcak olmalarından ötürü de tercih ediliyorlar.

TAŞ ÇEŞİTLERİ

Türkiye'de çok zengin doğal taş kaynakları var. O yüzden her yörede ya da şehirde farklı yapı taşları kullanıldığını görmek mümkün. Muğla, Bodrum, Antalya, Denizli ve Kütahya ince, yüzeyi düzgün ve sert taşlarıyla ün yapan yerler. Bölgede bol miktarda ponza taşı görünümünde volkanik püf taşı bulunuyor. Ayvalık, Bergama, Trakya ve Aksaray'ın granit tarzı doğal taşları ise yer ve duvar kaplaması olarak kullanılıyor. Denizli traverten, Kayseri, Kırşehir, Kırıkkale, Çorum ve Nevşehir ise püf volkanik taşları ile ünlü.

Bu şehirler, volkanik püf taşı yönünden oldukça zenginler. Yine taş evleri ile ünlü yerler arasında Kars, Erzurum, Mardin ve Midyat'ı da saymak mümkün. Mardin'de çok sayıda ocaktan çıkarılan sarı kalker taşı, bölgede yapı üretimine de egemen olmuş. Şanlıurfa'da da bölgeye özgü kalker (nahit) taşından yapılan evleri görmek mümkün. Bodrum ve Alaçatı da geleneksel taş evleriyle ünlü yörelerimizden. Side'de de tamamen yöresel taşlardan yapılan taş evler var. Antakya'daki Sille taşı taş evler ise avluları ile ün yapmış.

HANGİ TAŞ NEREDE KULLANILIYOR?

Taş ev yaptırma kararı verirken yörenin iklim ve yapı şartları önem taşıyor. Sert, işlemesi zor olan bir taşın yapıda kullanılması oldukça zor. Rutubete ve neme dayanıklı olmayan, ısı yalıtımı sağlamayan çok hafif taşları da her bölgede kullanmak mümkün değil.

Sağlam bir püf taşı ile tüm evi inşa etmek olanaklı. Ancak kullanılan püf taşının kimyasal ve fiziksel testlerinin yapılmış olması veya biliniyor olması şart. Granit tarzı doğal taşlar ise yer kaplaması veya duvar kaplaması olarak kullanılıyor. Türkiye'de ciddi anlamda mermer rezervi var. Bilecik, Afyon gibi şehirlerdeki mermer yataklarından çıkan mermerler ile yine yöresel taşlar kombine edilebiliyor.

İnce ve yüzeyleri düzgün volkanik püf taşlarıyla ün yapan Muğla, Bodrum, Antalya, Denizli ve Kütahya'da, söz konusu taşlar, bina cephelerinde ve döşeme kaplaması olarak kullanılıyor. Çıkarıldığında işlenmesi kolay olan püf taşları, hava ile temas ettikten sonra durdukça sertleşiyor.

Mardin ve Midyat civarında bulunan sarı kalker taşları da çıkarıldığında işlenmesi kolay olan taşlardan. Bölgede taş işçiliği hala yaygın. Bina yapımı için çok uygun bir taş olan kalker taşı, ihraç da ediliyor. Konya Selçuklu Sille yöresinde çıkan Sille Taşı da ev yapımında kullanılan taşlardan. 2 bin dereceye kadar ısıya dayanıklı olmasından dolayı sıklıkla fırınlarda kullanılıyor. Muş'ta çıkarılan Liz taşı da ev yapımında kullanılıyor. Güneydoğu Anadolu'da kıymık, minare karası, havara (beyaz taş) ve kara taş da bina yapımlarında kullanılıyor. Kara taş, çok sert ve işlemesi oldukça zor. Örneğin, Diyarbakır surları kara taştan inşa edilmiş. Havara taşı ise tebeşir gibi yumuşak ve beyaz renkte. Kolay kesilip işlendiğinden işçiliği de oldukça ucuz. Bitlis taraflarında Ahlat taşı, Kastamonu ve Batı Karadeniz taraflarında da ev yapımlarında kayrak taşı kullanılıyor.

SİZ DE İNŞA ETTİREBİLİRSİNİZ

Bir arsa veya araziniz varsa siz de taş ev yaptırabilirsiniz. Ancak taş ev inşa eden bir firmayı aradığınızda, sadece taşın metrekare fiyatını öğrenmek sizi yanıltabilir. Çünkü firmalar size sadece taşın metrekare ve nakliye fiyatını söyleyecektir. Oysa evin yapılacağı yerin ve evin metrekaresi, evin tamamen doğal taşlardan mı yapılacağı ve evi inşa edecek ustanın yevmiyesi önem taşıyor.

Yöresel eve 10 bin TL hibe

İster köyde isterseniz şehirde eğer yöresel tarzda bir ev yaparsanız, devletten 10 bin TL hibe alabilirsiniz. Verilen hibeden yararlanmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na başvuru yapmanız yeterli. Bakanlık, kırsal alanlarda ya da şehir merkezlerinde evini yıktırıp yöresel tarzda yeniden yaptıranlara 10 bin TL hibe verme kararı aldı.

Bakanlığın önümüzdeki birkaç ay içinde başvuruları kabul etmesi bekleniyor. Programın detayları henüz açıklanmadı. Ancak, Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgiye göre, her bölge için en az 12 tip proje hazırlanacak. Yaşadığınız bölge için hazırlanan bu farklı yöresel ev modellerinden istediğinizi seçerek inşa ettirebileceksiniz. Karadeniz Bölgesi'nde konuyla ilgili çalışmalar tamamlandı. Diğer bölgeler için çalışmalar devam ediyor. Kentsel Dönüşüm Yasası kapsamında Bakanlar Kurulu Kararı ile riskli bölge ilan edilen alanlarda evini yenileyecek olanlar da bu teşvikten faydalanabilecek. Bu uygulamadan Türkiye'nin yedi bölgesi de yararlanabilecek. belediyelerden izin almakta zorluk çıkabiliyor. Taş ev konusunda belediyelerimiz çok bilinçli değil. Ama bütün eski taş yapılara bakın hiç birinde taşıyıcı sistem yoktur ve çok da sağlamdır. Betonarme bir binanın ömrü 40-50 yıl ise taş binanın ömrü sonsuzdur. Boya yapılmadığı ve taşın gözenekleri kapatılmadığı için, çok sağlıklı ve doğayla uyum içerisindedir.

Taş evler, özellikle astım hastaları için sağlıklı bir yaşam alanı sağlar. İnşa ettiğimiz taş evlerin metrekaresi 2 bin 400 lira civarında. Yani arsa hariç 100 metrekare büyüklüğündeki bir taş evin anahtar teslim maliyeti 240 bin TL'yi bulur. İç piyasaya ise sadece ihraç fazlası ürünleri verebildiklerini belirtiyor. Eskitme ve patlatma olarak iki farklı yöntemle üretilen traverten taşları, duvar yapımı ve dekorasyonunda, bahçe peyzajında zemin kaplaması olarak kullanılabiliyor. Bahçe peyzajında kullanılan travertenin metrekaresi 35 TL'den, döşemelik traverteninki ise metrekaresi 55 TL'den başlarken, duvar taşı olarak travertenin metrekaresi 89 TL'ye kadar çıkıyor.

Bitlis'in Ahlat ilçesinde çıkarılan ve bölgede bina, çeşme, cami, minare yapımında kullanılan ısı ve yalıtım özelliği bulunan Ahlat taşının metrekare fiyatları ise cinsine göre değişiyor. Üretilen Ahlat taşlarından, beyaz taşın metrekaresi 70 TL'ye, kırmızı ve siyah taşın metrekaresi 62 TL'ye, kamer renkli taşın metrekaresi ise 60 TL'ye satılıyor.

Sille taşı ısıya dayanıklı bir taştır. Ev yapımında kullanıldığı gibi tarihi binaların ve kemerlerin restorasyonunda da kullanılıyor.

Bina kaplaması olarak ve ağırlıklı olarak fırın yapımında da kullanılan Sille taşını, Türkiye'nin her yerine gönderiyoruz." İşlenmemiş Sille taşının metrekare fiyatının (nakliye hariç) 110 TL olduğunu ifade eden Şahin, işlenmiş taşın metrekaresinin ise 180-190 TL'ye kadar çıktığını söylüyor. "Bunlarla uğraşamam!.." diyenlerdenseniz, sizin için Türkiye genelinde satılık taş evleri araştırdık...

"Taş evlerin ömrü çok uzun"

Taş ev yaptırmanın maliyeti, betonarme eve göre daha pahalı. Ama kullanımı betonarme evlere göre çok daha uzun. Çeşme Alaçatı bölgesinde kullandığımız Alaçatı Taşı'nın metrekaresi 2 bin TL. Diğer bölgelerde taşın cinsine ve özelliğine göre metrekare fiyatı bin 500 TL'ye kadar düşer. Taş evleri ağırlıklı olarak Mardin, Diyarbakır, Erzurum, Kars ve Muğla taraflarında görmeniz mümkün.

Bölgelere göre taşın özelliği değişir. Örneğin, Urla bölgesinde çıkan taş, kaya gibi çok serttir. Bizim Alaçatı Taşı ise ocaktan çıkarırken ve işlerken yumuşaktır, işlemesi kolaydır.

Durdukça sertleşir.

Alaçatı'nın eski Rum mimarisinden örnek alınarak taş sıva üzeri renkli duvarlar, cumbalar, Fransız balkonlar, üst balkonlarda ve girişlerde keyif pergolaları ve bahçe peyzajı düşünülerek tasarlanan ve ahşabı taşla buluşturan evler, kışın sıcak yazın serin tutma özelliğine sahip.

Türkiye'de en çok taş ev villanın yaptığı bölgeler

"Çanakkale-Ayvalık, İzmir-Foça, İzmir-Urla, Muğla-Datça, İzmir-Alaçatı, İzmir-Çeşme, Bodrum-Gümüşlük,

Taş Villa Yaptırmadan Önce Lütfen Okuyunuz!

Profesyonel mimar, mühendislerden oluşan teknik kadromuz ve baba mesleğini devam ettiren usta ekibimiz ile tanışmadan villanızı yaptırmayınız!

Taş Ev Villa Fiyatları İçin Tıklayınız

DOĞAL KAYRAK TAŞI NEDİR?

İnsanlık tarihi boyunca toplumlar, yapılarını inşa ederken, kendi değerlerinden, kendi yaşantılarından esinlenmiş ve sonuçta bir inşaat kültürü ortaya çıkmıştır.Günümüzde yapı teknolojilerinde yaşanan gelişmelere ve keşfedilen yeni yapı malzemelerine rağmen Kayrak Taşı, halen revaçta olup yapılara doğal güzellikler katmaya devam etmektedir. Kayrak Taşı´nın yapılarda kullanılması, taşın ocaktan çıkarılıp işlenmesinden, yapının özelliğine göre uygulama tekniklerinin belirlenmesine ve mimarı bir bütünlük içinde sunulmasına kadar, ciddi bir uzmanlık ve bilgi birikimi gerektirmektedir. Firmamız, yılların deneyimi ve uzmanlığıyla Kayrak Taşı kullanımında hem işlevsel hemde sanatsal değerler yaratmaktadır. Son derece titiz ve uzman kadromuz ile yapılara uygulanan Kayrak Taşı, doğanın bütün sadeliğini ve kalitesini yaşadığınız mekanlara taşımaktadır.

DOĞAL KAYRAK TAŞINI NERELERDE KULLANABİLİRSİNİZ?

Taşlarımız duvar kaplamaları ( iç ve Dış ), şömine, barbekü vb. ile araç, yaya yolları, bahçe ve park düzenlemelerinde doğal şekilde kullanılabilmektedir.

DOĞAL KAYRAK TAŞI KALINLIKLAR

 • 1-3 cm kalınlıktaki doğal kayraktası; duvar kaplaması, barbekü, şömine, iç mekan kaplamaları gibi dekoratif amaçlarla kullanılmaktadır. 1 tonu ile 15-18 m2 yüzey kaplanabilmektedir.
 • 4-6 cm kalınlıktaki doğal kayraktası; yaya yolları, binek araç yolları, kelebek duvar yapımı, park ve bahçe düzenlemeleri, havuz kenarları, bina şu basmanları gibi yerlerde kullanılmaktadır. 1 tonu ile 9-12 m2 yüzey kaplana bilmektedir.
 • 6-10 cm kalınlıktaki kelebek duvartaş; cim arası harçsiz olarak veya park ve bahçe düzenlemelerinde atlama taşı şeklinde, beton derzli olarak araç yollarında, merdiven basamağı yapımında olmak üzere değişik amaçlarla kullanılmaktadır. 1 tonu ile 5-6 m2 yüzey kaplanabilmektedir.

DOĞAL KAYRAK TAŞI KULLANIM ALANLARI

 • Bina iç ve dış cephe kaplamalarında
 • Restorasyonlarda
 • Barbekü baca şömine türü yerlerde
 • Havuz kenarları ve ıslak zeminlerde
 • Tatil köyleri, spor alanları, park bahçe düzenlemelerinde
 • Taş bina yapımında
 • Çimenlerin üzerine harçsız serbest yürüyüş yollarında
 • Çatı kaplamalarında